PRP Nedir – İntrafarma Sağlık

PRP Nedir

PRP yani Platelet Rich Plasma, platalet bakımından zengin plazma tedavisidir. Her bireyin kendi kanıyla uygulanan bu tedavi yöntemi günümüzde birçok sağlık branşında kullanılmaktadır.

Kişilerden alınan az miktardaki kan, kısa süreli özel bir işlemden geçirilir. Böylece kan içerisinde bulunan plazma ayrıştırılır. “Platelet” adı verilen, kanın pıhtılaşmasını sağlayan ve içeriğindeki büyüme faktörleriyle yaraların iyileşmesinde önemli role sahip olan hücreler ayrıştırılan bu plazmada oldukça yoğun halde bulunur. Plazmanın enjeksiyon yolu ile vücudun hasarlı bölgesine enjekte edilmesiyle birlikte Platelet hücreler tedavi sürecine başlarlar. Plateletlerin salgıladığı büyüme faktörleri, kolajen üretimini ve tendon kök hücrelerinde gen ve protein ekspresyonunu artırarak doku iyileşmesini uyarır. Bu büyüme faktörleri ayrıca kan akımını hızlandırır ve kıkırdakların daha sert ve esnek hale gelmesini sağlar.

PRP uygulaması günümüzde birçok tıp dalında ve güzellik alanında kullanılmaktadır. Diyabet ve varise bağlı iyileşmeyen bacak yaralarında, tendon yaralanmaları ve tenisçi dirseği gibi tendinitlerde, diş implantlarından sonra yara iyileşmesi sürecini hızlandırmada, kırışıklıklara karşı Antiaging tedavilerinde ve daha birçok konuda önleyici ve iyileştirici olarak uygulanmaktadır.

PRP Uygulaması tamamen doğal bir yöntemdir.  Kişinin kendi kanından elde edilen plazma tekrar kişinin kendi vücuduna enjekte edilir yani vücuda ilaç ya da benzeri her hangi yabancı bir madde verilmez. Ancak unutulmamalıdır ki, PRP tıbbi bir tedavi yöntemidir. Bu nedenle uzman bir doktor tarafından, steril şartlar altında uygulanmalıdır.

Türkiye’de üretilmekte olan Intrafarma PRP Kitleri Tıbbi Cihaz Kurumu yönetmeliklerine uygun olarak hazırlanmıştır. Kullanımı ve uygulaması son derece pratik olan bu kitler hem doktorlar hem de hastalar için kolaylık sağlamaktadır. İstenen platelet konsantrasyonunu elde etme olanağı sağlayan Intrafarma PRP Kitleri birçok branş ve tedavi alanında güvenli şekilde, etkin olarak kullanılabilir. Ayrıca hızlı hazırlama süreci hekimler ve hastalar için zaman avantajı kazandırır.

Son yıllarda çok konuşulan ve sık sık tıp alanında kullanılan bir diğer tedavi yöntemi Mezenkimal Kök Hücre’dir. Mezenkimal Kök Hücre tedavisi PRP Uygulaması ile karıştırılabilmektedir. Uygulama işlemleri benzer olsa da, her iki yöntem oldukça farklıdır. Mezenkimal Kök Hücre Uygulamalarında çoğunlukla karın bölgesinden alınan yağ dokuları özel bir işlemden geçirilerek, kök hücreler elde edilir ve hasarlı bölgeye bu kök hücreler elde edilir. PRP ise bir kök hücre değildir. Kişinin kanından elde edilen plateletlerin hasarlı bölgeye enjekte edilmesi ile uygulanır.

Her iki uygulama birçok tedavi yönteminde kullanılmaktadır. Size en uygun tedavi yönteminin hangisi olduğunu doktorunuza başvurarak öğrenebilirsiniz.

Aşil Tendonu
Kolajen Nedir