Aşil Tendonu – İntrafarma Sağlık

Aşil Tendonu

Günlük hayatta hareketimizi sağlayan, kasların ürettiği gücü kemik ve eklemlere ileten bağlara tendonlar diyoruz. Başka bir tanımla tendonlar, kasları kemiğe bağlayan sert liflerdir. Vücudumuzda farklı noktalarda birçok tendon olsa da bunlardan en büyüğü Aşil Tendonu’dur. Baldır kasını topuk kemiğine bağlayan bu tendon, 1.000 pound veya daha fazla güce karşı koyabilir.

Diğer tendonlar gibi Aşil Tendonu da çeşitli sebeplerle yaralanabilir. Aşırı kullanım veya yaşlanma nedeniyle tendona taşıyabileceğinden fazla yüklenme aşınmalara ve yıpranmalara sebep olur. Tendonun fazla kullanılması ve zorlanması ile yırtıklar oluşabilir. Yırtıklar, inflamasyona dönüşür ve hasar sonucu Aşil Tendiniti oluşur.

Tendon yaralanmaları herkeste ve her yaşta görülebilir. Özellikle profesyonel atletler veya düzenli spor yapan kişilerde daha sıklıkla karşılaşılır. Çünkü iş yerinde, sporda veya günlük aktivitelerde aynı hareketleri tekrar tekrar yapan kişilerin bir tendona zarar verme olasılığı daha yüksektir. Tendon yaralanması aniden veya yavaş yavaş ortaya çıkabilir. Tendon zamanla zayıfladığında ani bir yaralanma yaşanması daha olasıdır.

Egzersiz sırasında oluşan ağrılar, bacakta oluşan duyu kaybı, koşudan birkaç saat sonra, tendon boyunca bazen şiddetli, yaygın veya lokalize ağrı, topuk kemiğinin Aşil Tendona bağlandığı noktada hassasiyet, tendon ısınırken genel olarak o bölgedeki sertliğin azalması, gece boyunca veya sabah uyanıldığında ağrı ve sertlik, tendonu kullanırken hissedilen gevrek bir ses, çıtırtı Aşil Tendinit belirtilerindendir.

Aşil Tendinit tedavisinde istirahat etmek, basit egzersizler yapmak, topuk desteği veya tabanlık ile kası desteklemek ve tendon üzerindeki gerginliği hafifletmek, buz uygulamaları yapmak fayda sağlayacaktır.

İntrafarma Arthrys aşil tendinit başta olmak üzere birçok tendon hasarı, bağ doku hasarı, kas yırtılması, ligament tedavilerinde kullanılır. Tıbbi Cihaz Kurumu yönetmeliklerine uygun olarak üretilen Arthrys, ilgili dokuya yapılan tek uygulama ile etkisini gösterir. Üstelik uygulanması son derece kolaydır.

Tendon yaralanmalarında iyileşme süreci kişiden kişiye değişmekle birlikte haftalar alabilir. Arthrys ile tedavi süreci daha da kısalır. Tedavi boyunca sabırlı olmak ve doktorun önerilerine dikkat etmek büyük önem taşımaktadır. İyileşme hissedilmeye başlandıktan sonra yavaş yavaş normal yaşantıya dönülebilir. Ancak hekimin tavsiye ettiği süre boyunca dinlenmeye ve tendonu zorlamamaya dikkat edilmelidir. Yaralı tendonu çok erken kullanmaya başlamanın daha fazla hasara neden olabileceği ve bu durumda tedavi şeklini değiştirmek gerekebileceği unutulmamalıdır.

BAĞ DOKU YARALANMALARINDA KOLAJEN TEDAVİSİ
PRP Nedir