Mezenkimal Kök Hücre Kaynaklı Eksozomlar – İntrafarma Sağlık

Mezenkimal Kök Hücre Kaynaklı Eksozomlar

Kök hücreler çeşitli hücre tiplerine dönüşebilen ana hücrelerdir. Embriyonik kök hücreler ve Embriyonik olmayan kök hücreler olmak üzere iki ana gruba ayrılmaktadırlar. Diğer hücrelere farklılaşma yetenekleri dokuya göre değişmekte olup bu yeteneklerine göre çeşitli alt sınıflara ayrılırlar. Mezenkimal kök hücreler ise erişkinlerde bulunan vücudumuzdaki pek çok hücre tipine dönüşebilen kök hücrelerdir. Kordon Matriksinden, Adipoz dokudan, Sinovyal sıvıdan ve Kemik iliğinden elde edilebilmektedirler.

Eksozomlar ise tüm hücrelerden salınabilen ve hücreler arası iletişimde görevli olan yaklaşık 30-150 nm çapındaki mesaj vezikülleridir (paketleridir). Köken aldıkları hücre içeriğini ve o hücrenin bilgilerini taşırlar. Bu nedenle çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmak üzere gündemde olsalar da kullanılacak eksozomların hangi hücrelerden köken aldıkları önemlidir.

Mezenkimal kök hücre kaynaklı eksozomlar, laboratuvar ortamında yenidoğan göbek kordonundan elde edilen Mezenkimal kök hücrelerden çoğaltılır. Köken aldıkları hücrelerin rejeneratif özellikleri sayesinde içerikleri diğer eksozomlara göre daha farklıdır. Bu durum Mezenkimal kök hücre kaynaklı eksozomları diğerlerine göre daha üstün kılmaktadır.

Potansiyel kullanım alanları: Ortopedi hastalıkları, özellikle Eklem ve Kıkırdak hasarları, Üroloji ve Jinekoloji hastalıkları, Nörodejeneratif (Beyin ve Omurilik) hastalıklarda, Medikal Estetik & Anti-agining olarak , Yara ve Yanık tedavisinde kullanılabilmektedirler.

EKSOZOM; YENİ NESİL HÜCRESEL TEDAVİ